Паневритмията е комплекс от упражнения, съчетаващи движение, музика и мисъл. Това е уникална система от танц и гимнастически упражнения, които хармонизират вътрешния свят, човешка душа и тяло с природата. Наименованието произлиза от три гръцки думи: "пан" – всичко космическо и универсално във вселената и "евритмия" – хармонично движение и ритъм…
В книгата си „Предтечи на Паневритмията” Христо Маджаров се позовава на Св. Августин от Хипон (354-430 сл. Хр), който описва подробно танц в кръг, изпълняван от Исус и неговите апостоли:
„Той (Исус – бел. авт.) ни събра всички и рече: „Преди да се издигна да изпеем един химн в чест на Отца и тогава да пристъпим към туй, що е пред нас.“ И ни нареди в пръстен, хванахме се за ръцете, а той застана в средата и каза: „Отвърнете ми с Амин.“ И запя един химн: „Слава Тебе, Отче наш!“, а ние, като обикаляхме в пръстена, отвърнахме „Амин.” …. „После танцът се превръща в дълга размяна на мелодични мантри между Исус от средата и останалите от кръга. Св. Августин свидетелства за тази традиция при първите християни. Неслучайно във филма ‘Исус от Назарет’ и в други филми за християнския епос е показано, че Христос и апостолите му пеят и играят, въртейки се в кръг. Това евритмично хармонизиране се предава после и на другите християнски школи. Ранната църква използва танца като интегрална част от службата. Но понеже тази назорейска традиция се запазва и при общности, заклеймени през Средновековието като езични и еретични, канонизираната църква я забранява, преследва и изгубва. Но през X век богомилите я възстановяват.”…
Паневритмията се практикува в България и цял от началото на ХХ век свят като средство за духовно и физическо обогатяване. Тя съчетава философия, музика и движение, а целта й е пробуждане на съзнанието, обогатяване на душевния мир и баланс....Паневритмията е духовна практика и хармонизатор, чиято цел е повишаване на човешките енергийни вибрации, разгръщане на съзнанието и физическото здраве. Паневритмията е създадена и доусъвършенствана от Българския духовен Учител Петър Дънов между 1922 до 1944 г. Практикува се от последователите на т.нар. „Всемирно Бяло братство“ от цял свят. Упражненията се изпълняват на открито в кръг в ритъм на специално композирана музика от Петър Дънов. Танцът и упражненията имат дълбока символна и философска основа, която съчетава музика, движение, мисъл и слово в хармонично цяло. Музикалната система на Паневритмията означава общ космически ритъм. Танцът е създаден на база движението на небесните тела. Той съчетава изпълнението на 28 плавни стъпки и движения в ритъма на благозвучна музика и хармоничен текст. Мелодията се изпълнява предимно на цигулка, като най-близък до човешкия глас инструмент. Участниците в ритуалния танц са облечени в бяло и танцуват в кръг по двойки...
Създателят на учението на „Всемирното Бяло братство“ – Учителят Петър Дънов (11.07.1864 г. – 27.12.1944 г.), казва, че този танц и гимнастически упражнения въздействат на менталното и физическото състояние на човека, подобряват подвижността и дихателните функции, укрепват мускулатурата и нормализират кръвообращението. Паневритмията влияе и на психиката, защото се изпълнява при изгрев слънце, сред природата, а движенията са плавни, разпускащи и следват ритъма на музиката, съпроводена от текст с духовни послания. Участниците в танца се разтоварват от стреса, влизат в състояние на покой, паметта се подобрява, а мислите се подреждат…
Зрелищното ритуално изпълнение се провежда всяка година на 19 август. На този ден хиляди хора от цял свят, вдъхновени от учението на своя Учител, се събират в района на Рилските езера, за да посрещнат заедно т.нар. Слънчева Нова година… Какво представлява „Всемирното Бяло Братство“ на Учителя и каква е идейната му основа, допълнена от духовения танцов ритуал Паневритмия?
Дъновизмът е религиозно-философско учение, създаден през 1897 г. в България от Петър Дънов, познат още като Беинсá Дунó. Той е български философ и основател на всепризнатото Бяло Братство. Идейната му концепция е вид езотерично християнство, свързано с различни духовни традиции от миналото и настоящето, като: гностични учения /в които вътрешното знание или духовното осъзнаване са постигнати от достигналите го/, Розенкройцери, антропософскатата теория, създадена от Рудолф Щайнер и др. Петър Дънов е привърженик на идеята за свързване на религията и науката. Учението си
Учителят определя като божествена школа тази за любовта, показваща нов път за човечеството, еквивалент на Християнството. Дъновизмът е доктрина, според която съществува „истинско“, „скрито“, разбиране на християнската религия, достъпно само за подготвени и посветени хора, в състояние да разберат познанието, недостъпно за повечето останали…
По книгата ми „Символи, мистика и реалност” © 2024,Символен справочник, 490 стр. и "Кратък Китайски съновник"©, 60 стр., https://arcanium.alle.bg