Сугестия, според тълковния речник, е „начин на внушение и словесно въздействие от един човек върху друг или върху себе си, който се отличава с несъзнателно възприемане на внушаваното”. Тя е процес на убеждение, мотивиране, внушаване на идеи или мисли в съзнанието на другите, с цел да предизвика определени реакции или поведение. Символиката на сугестията се свързва с понятия, като манипулация, внушение, власт, влияние, контрол над мислите, действията и поведението на останалите. Хипнозата например е форма на сугестия за промяна на навиците, мислите или поведението на индивида с лечебна цел. В психотерапията сугестията и авто сугестията /самовнушението/ се използват като инструменти за промяна на навици, мисловни модели, поведение, подобряване на самочувствието или постигане на успех в определена област. Науката за внушението /сугестията/ се нарича Сугестология и е създадена от българския психотерапевт и педагог проф. Георги Лозанов.
Сугестията е използвана през цялата човешка история за различни цели. Тя се използва от най-дълбока древност /Месопотамия, Шумер, Египет, Гърция/ от жреци, мъдреци, лидери, водачи, владетели, изкусни манипулатори или обикновени мошеници.Те ползвали целенасочена сугестия, за да влияят върху другите, по-лесно да ги управляват и постигат своите цели. Сугестията и символиката й са свързани с манипулативно въздействие за оказване на влияние и контрол над мислите, съзнанието или действията на останалите.
Понятията Сугестия, Внушение и Манипулация са пряко свързани или се препокриват, но също се различават в детайлите, а често границата между тях е размита. Така например:
- Сугестията е процес, при който на човек или общност от хора се предлагат идея, мнение, план или съвет, които по принцип могат да се приемат или отхвърлят. Сугестията бива положителна или отрицателна и най-често оказва влияние чрез тона на гласа, изразяването, жестовете, поведението и други комуникационни средства. Сугестия много ефективно се използва в политиката маркетинга и рекламата имплицитно и експлицитно с цел да се внушат определени действия, идеи, за хипноза, психотерапия, медицинско лечение...
- Манипулацията е свързана с използване на маркетингови или политически трикове с намерение да се контролират мислите, действията или поведението на индивида или обществото без тяхното знание, мнение или съгласие. Манипулацията служи за оказване на активно влияние и контрол с цел постигане на определен резултат, користни, политически, търговски цели и владеене на положението. Тя използва средства, като заблуда, хитрост, лъжа, измама, непочтеност и др. за постигане на користни резултати.
Днес сугестията е много популярна и активно се използва в различни области поради неограничените възможности ефективно да се въздейства на масовото съзнание и подсъзнание по няколко причини:
- Медийно влияние: Социалните медии, рекламата, телевизията и други форми на медийна комуникация имат огромно влияние върху обшественото мнение и поведение.
Сугестията и методите й за въздействие на потребителите са неизменна част от маркетинга и рекламата. „Всяка реклама е манипулация на съзнанието чрез въздействие върху чувствата и емоциите на хората. Промотирането на определени стоки или услуги се опитват да представят офертите си по такъв начин, че да включват всички основни сетивни системи на човек: зрение, слух, вкус, тактилни усещания. Текстът на сугестивната реклама използва ключови думи и ярки картини, подбрани така, че да окажат максимално въздействие върху потребителите.” Според Винфред Шулц, един от теоретиците на сугестивната манипулация: ”масмедиите са най-могъщият инструмент, използван от управляващата класа за манипулация на масите. Те имат силата да оформят и моделират мненията и отношенията, дори да определят кое е приемливо в обществото. Масмедията се състои от различни медии, които са оформени така, че да достигат възможно най-голяма публика. Тези медии включват телевизия, кино, радио, вестници, списания, книги, звукозаписи, интернет, видео игри… Масмедиите са в състояние да организират своите послания така, че да объркат и манипулират публиката в нейната ориентация сред океана от информация. Основен инструмент е възможността да фокусират общественото внимание върху едни събития или идеи повече, отколкото върху други. По този начин им придават особена значимост, а
отразената действителност изобщо не отговаря на реалността. Всяко събитие се представя от медииите по начин, съобразен с определени интереси – политически, корпоративни или идеологически. От начина, по който се представят новините зависи как хората ще разберат дадени събития или процеси и как ще реагират на тях.”
- Рекламата и маркетинга е много често използвано сугестивно психологическо
средство, което ни убеждава да купуваме определени стоки или услуги, от които дори нямаме нужда. За целта се използват различни търговски трикове, като подбрани ярки цветове, музика, известни хора, красиви женски лица или присъствие на деца /въпреки че в много страни е забранено да се ползват деца с рекламна цел/. Те усмихнато създават щастливо усещане за радост, удоволствие, удовлетвореност, уют или комфорт и съзнателно или подсъзнателно привличат потенциални клиенти...
Сугестията /внушението/ тук, както и в политиката, ефективно оказва манипулативно въздействие върху потребителите или електоралните единици. Развитието на високите технологии и анализа на лични данни правят сугестията и внушението все по-персонализирани, ментално въздействащи и ефективни, чрез адаптиране към личните предпочитания и поведение на хората….
- Психология и психотерапия: В психотерапията сугестията се използва като един
от инструментите за промяна на навици, мисловни модели и поведение. Техниките на сугестия са част от множество психотерапевтични подходи…
Използването на сугестия има и полезна страна, защото може да подпомогне постигането на определени цели или промени в човешкото поведение. В зависимост от контекста, тя е ефективен инструмент за подобряване на самочувствието и постигане на успех…
По книгата ми „Символи, мистика и реалност”© 2024 г., 490 стр. и приложение "Кратък китайски съновник"© 60 стр.